Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Colombiansk studentleder grovt ranet i sitt eget hjem

(image) 19. Juni opplevde Carolina Tejada at to menn brøt opp døren og tvang seg inn i leiligheten hennes. De to mennene truet studentlederen og presset henne ned i gulvet. Mennene stjal en bærbar PC og en mobiltelefon, uten å vise interesse for andre verdisaker i leiligheten. PCen inneholder viktig informasjon som systematisk dokumenterer tilfeller av brudd på menneskerettigheter ved flere universiteter i landet. Det er tydelig at noen ikke vil at denne informasjonen skal gjøres offentlig. Carolina kontaktet umiddelbart politiet etter at gjerningsmennene stormet ut, men de vil ikke etterforske det grove overgrepet,

Utdrag fra protestbrev av Colombian Students Watch.

Carolina er nasjonalsekretær for menneskerettigheter i Colombias største studentorganisasjon la Asociación Colombiana de Estudiantes Universitarios (ACEU). ACEU mottok i 2005 Studentenes fredspris for sitt arbeid for å verne om offentlige universiteter, for menneskerettigheter og engasjement for en fredelig løsning på konflikten i landet sitt. Det er farlig å være student i Colombia. Medlemmer av ACEU blir arrestert, torturert og flere har blitt drept på grunn av sitt politiske engasjement.

Videre skriver Colombian Students Watch i protestbrevet:

Mangelen på oppmerksomhet og beskyttelse av menneskerettighetsforkjempere i Colombia er svært bekymringsverdig. Denne hendelsen viser hvor utsatt menneskerettighetsforkjempere i landet er for overgrep, og hvor mangelfull beskyttelsen av sivile er. De trenger beskyttelse fra staten, men får det ikke. Det er kritikkverdig at det ikke blir satt i gang en etterforskning etter et så alvorlig overgrep, og at gjerningsmennene får gå fri.

Staten Colombia har signert internasjonale avtaler om beskyttelse av menneskerettigheter, og er derfor forpliktet til å respektere, beskytte og garantere disse rettighetene for sitt folk. Under forpliktelse av internasjonal offentlig rett, må staten sette inn tiltak for å sikre beskyttelsen av rettighetene. Studentene som utøver sin legitime rett til å beskytte og fremme menneskerettigheter må beskyttes og respekteres.

(image) UNESCO konkluderte i 2010 med at systematiserte angrep på utdanning øker i omfang, men at det mangler dokumentasjon og rapporter. Både akademisk personell, skoler, studenter og universiteter blir i økende grad utsatt for vold og trusler. Disse angrepene er ofte politisk motiverte. SAIH har støttet ACEUs første rapport som dokumenterer angrep på studenter Colombia i tidsrommet 2002-2006. Informasjonen på PCen som ble stjålet skulle brukes til å lage den neste rapporten om angrep på studenter i perioden 2007-2010. Innbruddet stopper ikke de modige studentene og arbeidet med rapporten fortsetter.

Les flere SAIH artikler om Akademisk frihet.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.Two smiling women hold a "Miljöfyrtårn" sign on a rooftop with city buildings and trees in the background.

Nyhet

SAIH er Miljøfyrtårn-sertifisert!

Vi er stolte over å ha tatt et viktig steg i arbeidet for en mer bærekraftig fremtid.

Les nyhet
Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.Four people, three men and one woman, stand on an outdoor path flanked by trees.

Nyhet

Studentdemokratiet ved UiS øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet (StOr) har vedtatt å øke den valgfrie SAIH-bidraget på semesteravgiften til 50 kr.

Les nyhet
A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".A diverse group of people, some smiling, gathered outdoors. The back of a person's shirt reads "EDUCATION FOR LIBERATION".

Nyhet

SAIHs sommersamling

Velkommen til SAIHs sommersamling i hjertet av Nordmarka, 11.-14. juni. Her samles aktivister og medlemmer fra hele landet til en helg fylt med bading, faglig påfyll, aktivisme og mye moro. Husk å melde deg på!

Les nyhet
Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.Flag of Zimbabwe waving on a flagpole.

Nyhet

Studentaktivister under angrep i Zimbabwe

SAIH har i flere tiår arbeidet side om side med Zimbabwe National Students Union (ZINASU) i kampen for retten til utdanning og akademisk frihet. Det vi nå ser i Zimbabwe er ikke nytt, men det er alvorlig, og det eskalerer.

Les nyhet
A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.A diverse group of people pose in front of a vibrant street art mural depicting two figures holding a pinecone.

Nyhet

SAIH mobiliserer: Nye prioriteringer i en urolig verden

To dager med debatt, engasjement og vedtak har gitt SAIH en tydelig kurs for årene som kommer.

Les nyhet
A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.A large group of people stands in front of a vibrant mural depicting two stylized figures, one in purple and one in gold, holding a pinecone.

Nyhet

SAIH vokser: tre nye medlemmer inn i fellesskapet

På årsmøtet i april ønsket SAIH velkommen tre nye medlemmer: Høgskulen på Vestlandet, Oslo Nye Høyskole og Universitetet i Sørøst-Norge.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon