Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Annan til Zimbabwe

Annan utarbeider sin kriseplan i samarbeid med blant annet Sør-Afrikas president Thabo Mbeki. Mbeki har de siste 6 årene gjort forsøk på å lede dialogen med det sittende regimet i Zimbabwe, med støtte fra det internasjonale samfunnet.

Planen er vidtrekkende og tar sikte på stabilisering av økonomien gjennom støtte til nedbetaling av gjeld, økt investering og handel. For at en slik plan skal bli iverksatt må Mugabe gi en endelig dato for sin tilbaketrekking fra presidentvervet. Hvis Mugabe går med på en slik plan, vil han bli tilbudt amnesti fra sine talløse brudd på menneskerettighetene gjennom en årrekke. Spørsmålet er om Zimbabwerne ønsker å la ham gå uten å betale straffen for den urett han har begått.

Det er ingen lett oppgave Annan har påtatt seg. For samtidig som Annan jobber med en relanseringsplan for Zimbabwe, skal Mugabe ha satt sine statsråder til å foreta en konstitusjonell endring som fører til at det neste presidentvalg vil bli utsatt til 2010. Opprinnelig skal valget avholdes i mars 2008. Kilder som står presidenten nær sier at Mugabe ønsker å sitte med makten til 2010 fordi han ikke har en etterfølger som er sterk nok til å holde det regjerende partiet ZANU PF sammen og lede partiet til en seier allerede i mars 2008. Andre hevder at Mugabe ønsker å holde på makten fordi han er redd for det som venter ham når han fratrer presidentembetet; flere menneskerettighetsorganisasjoner har beskyldt ham og hans regime for gjentatte brudd på menneskerettighetene. Disse gruppene ønsker å stille de ansvarlige for retten, og kan være lite villige til å gå med på immunitet for Mugabe.

Mugabe har på sin side åpnet for å bygge bro til Storbritannia og andre land for å få Zimbabwe ut av den langvarige isolasjonen. Det er imidlertid liten vilje i det internasjonale samfunnet, inkludert Storbritannia og USA, til å gå i dialog med det sittende regimet før det viser reformvilje. Det sivile samfunnet i Zimbabwe krever på sin side at president Mugabe går i dialog med sitt eget folk før han bygger broer til andre aktører.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Three smiling diverse women against a light background.Three smiling diverse women against a light background.

Nyhet

Innstiller på gjenvalg i SAIH

SAIHs valgkomite anbefaler gjenvalg av leder og nestledere i SAIH for perioden 2026–2027. Komiteen viser til erfaring, kontinuitet og kandidatens samlede kompetanse.

Les nyhet
Two women protest; one in a niqab holds a sign in Persian, while another in a hijab holds a sign reading "Education is our right."Two women protest; one in a niqab holds a sign in Persian, while another in a hijab holds a sign reading "Education is our right."

Nyhet

Kjønnsapartheid i Afghanistan

Forrige uke var det skolestart i Afghanistan. Men ikke for jenter over 6. klasse. De får ikke gå på skole. De får heller ikke studere.

Les nyhet
A diverse group of smiling people gathered outdoors, with one person's shirt displaying "Education for Liberation."A diverse group of smiling people gathered outdoors, with one person's shirt displaying "Education for Liberation."

Nyhet

Tilbudsforespørsel: revisjonstjenester for SAIH

Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) inviterer kvalifiserte revisjonsselskaper til å levere tilbud på revisjonstjenester. Oppdraget omfatter revisjon av årsregnskap, prosjektrevisjoner og særattestasjoner. Tilbudsfrist er 23. april 2026.

Les nyhet
A large group of smiling young adults pose on a staircase, many wearing name tags.A large group of smiling young adults pose on a staircase, many wearing name tags.

Nyhet

USN-studenter øker støtten til SAIH

Studentdemokratiet ved Universitetet i Sørøst-Norge (USN) øker bidraget til SAIH for å styrke studentsolidariteten internasjonalt.

Les nyhet
A diverse group of ten people celebrating with raised arms in a large conference hall.A diverse group of ten people celebrating with raised arms in a large conference hall.

Nyhet

OD2026 skal støtte ungdom som kjemper for trygge skoler i Sør-Afrika

Elever over hele landet har valgt at årets Operasjon Dagsverk skal gå til prosjektet Rett til å lære – ungdom tar kampen for trygge og rettferdige skoler i Sør-Afrika. Prosjektet gjennomføres av SAIH og Norsk Folkehjelp i samarbeid med deres felles partner Equal Education.

Les nyhet
A blonde woman in a gray jacket stands on a balcony overlooking a city.A blonde woman in a gray jacket stands on a balcony overlooking a city.

Nyhet

Når universiteter oppleves som utrygge, påvirker det kunnskaps­utviklingen

Hvem som får studere, hvem som får forske, og hvilken kunnskap som får plass i akademia, har aldri bare vært et spørsmål om fag.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon