SAIH - Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond

Nå er det stopp for EUs fiske i Vest-Sahara

EU stopper fiskeriavtalen som tillater fiske i sonen til okkuperte Vest-Sahara. Takket være innsats over flere år av Støttekomiteen for Vest-Sahara og Western Sahara Resource Watch samt mange SAIH-aktivister ! Gratulerer!
Torsdag 15. desember 2011

Les mer om Vest-Sahara her

Europaparlamentet har i dag vedtatt at EU ikke lenger får drive fiske i Vest-Sahara. Daglig leder i Støttekomiteen for Vest-Sahara, Erik Hagen er overlykkelig. FiskeribladetFiskaren, 14. desember 2011

Les også: http://www.aftenposten.no/nyheter/uriks/EU-og-Marokko-i-fiskestrid-6721354.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-16191266

FiskeribladetFiskaren,
14. desember 2011

Må trekke seg ut
Dette betyr at den spanske fiskeriflåten må trekke seg ut av farvannene umiddelbart.

- Dette er noe vi har jobbet med i mange år for å få gjennom, nå er vi overlykkelige for at EU må trekke fiskeflåtene ut av de aktuelle farvannene, sier daglig leder i Støttekomiteen for Vest-Sahara, Erik Hagen.

Kl. 11.30 i dag ble det med 326 mot 296 stemmer vedtatt i Europaparlamentet i Strasbourg at EU ikke lenger får fiske i Vest-Sahara.

- Parlamentet står sterkere
Hagen forteller at det i våres, i EUs ministerråd, nærmet seg en spittelse i denne saken, hvor Nord-Europa har vært i mot EUs fiske og Sør-Europa en pådriver. Inntil man fikk på plass en ny avtale, aksepterte ministerrådet i vår en forlengelse av fisket i ett år, som nå Europaparlamentet har satt en stopper for.

- Vi er arbeidsgiver for en medaktivist i Brussel som lenge har forsøkt å bekjempe fiskeriavtalen i parlamentet. Sammen med norske fagbevegelser og aktivister organisert i 22 EU land, som har jobbet strategisk og koordinet,  har vi nå klart å stoppe denne avtalen, sier Hagen begeistret.

Hagen mener at grunnen til at beslutningen om å stoppe fisket er gått gjennom, skyldes at parlamentet står sterkere i politiske beslutninger nå enn tidligere.

- Med alle omleggingene i EU-sytemet så har parlamentet fått mer makt enn statene. I fiskerispørsmål betyr dette at de kan si; nei, dette godtar vi ikke.

- Vil få konsekvenser
Hagen mener at dette vil ha store konsekvenser for Vest-Sahara og lokalbefolkningen.

- Gjennom denne fiskeriavtalen så har det blitt legitimitert at Vest-Sahara er en del av Marokko, men det er ingen av EU-statene som godkjenner at Vest-Sahara er en del av Marokko. At vi nå har fått stoppet denne fiskeriavtalen vil ha konsekvenser for hvordan stater og selskaper nå vil forholde seg til Vest-Sahara og den politiske forståelsen for området. Det vil stoppe mye annet næringsliv, sier Hagen.

I forrige uke solgte også det norske oljefondet seg ut av to gjødselselskaper til en verdi av to milliarder.

- Med tanke på dette og det at vi nå har fått gjennomslag for å stoppe EUs fiske, så har desember vært en utrolig måned for oss, sier Hagen.

Fraråder norsk handel
Norske Selskaper som Rieber og Sjøvik har tidligere forsøkt å legitimere sin aktivitet i området ved å vise til at også EU driver fiske. Utenriksdepartementet har gjentatte ganger oppfordret norske bedrifter til å holde seg borte:

"Norge ser det som viktig å avstå fra handlinger som kan utlegges som en legitimering av situasjonen i Vest-Sahara. For å forhindre handel, investeringer, ressursutnyttelse og andre former for næringsvirksomhet som ikke er i samsvar i lokalbefolknigens interesser og følgelig kan være i strid med folkeretten, fraråder norske myndigheter slike aktiviteter".


Comments powered by Disqus
Storgata 11, 0155 Oslo
work Telefon: 21 06 34 70

fax Faks: 21 06 34 71